Projekt Moderní dějiny do škol

  

Konference a didaktický seminář Moderních dějin 2014

 

Ve dnech 27.- 28. 11. 2014 se v Ústí nad Labem konala konference „Středoevropské kontexty výuky dějepisu“. Jednalo se již o třetí spojení tradičních akcí Občanského sdružení PANT a Katedry historie FF UJEP, jejichž smyslem je setkání učitelů dějepisu, didaktiků a historiků zabývajících se školním dějepisem. Podrobnosti najdete na portálu Moderní dějiny.cz.

 

Konference Moderních dějin 2014

 

Již třetím rokem se propojují dvě tradiční akce Občanského sdružení PANT a Katedry historie FF UJEP, jejichž smyslem je setkání učitelů dějepisu, didaktiků a historiků. Tématem letošního roku bude středoevropský kontext výuky dějepisu. Podrobnější informace, program a přihlášku najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Termíny putovních výstav ve školním roce 2014/2015

 

V rámci projektu Moderní dějiny do škol pokračuje i ve školním roce 2014/2015 putování výstav Občanského sdružení PANT o historii Berlínské zdi, o Tomáši Baťovi a Janu Zajícovi.

 

Vzdělávací semináře PANTu – podzim 2014

 

Občanské sdružení PANT a redakce portálu Moderní dějiny.cz si vás dovolují pozvat na další vzdělávací semináře pro pedagogy, které jsou součástí projektu Moderní dějiny do škol. Tyto semináře, akreditované MŠMT, jsou pokračováním seminářů z prvního pololetí a uskuteční se v Hradci Králové, Kladně, Českých Budějovicích, Jablonci nad Nisou. Budou opět věnovány ukázkám moderních metodických postupů a práci s textovými či ikonickými prameny, stejně jako způsobům využití svědectví pamětníků ve výuce dějepisu. Více informací najdete zde.

 

Nabídka výstav ve školním roce 2014/2015

 

Občanské sdružení PANT nabízí ve školním roce 2014/2015 učitelům k zapůjčení své putovní výstavy Pavel Tigrid, Olga Havlová, Jan Zajíc, Tomáš Baťa a Berlínská zeď. Výstavy ve spolupráci s naším občanským sdružením připravili učitelé a studenti z ostravských gymnázií Pavla Tigrida, Olgy Havlové a EDUCAnet, Gymnázia Šumperk a Gymnázia Lesní čtvrť ve Zlíně. Informace o jednotlivých výstavách a kontakty k jejich objednání najdete zde.

 

Startuje 2. ročník soutěže Příběhy 20. století

 

Hledejte zapomenuté pamětníky! Zaznamenejte vzpomínky a životní osudy svých příbuzných, sousedů či známých a vyhrajte až 50 000 korun spolu s dalšími zajímavými cenami! Soutěžte sami nebo v týmu. Máte čas do 5. října 2014. Druhý ročník největší dokumentaristické soutěže startuje 8. dubna 2014. Další informace na portálu Moderní dějiny.cz.

 

Studentská konference Češi v exilu

 

Pod názvem Češi v exilu se na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě konal ve dnech 2.-3. dubna 2014 již IX. ročník tradiční studentské středoškolské konference. Akce byla součástí projektu Moderní dějiny do škol, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Další podrobnosti najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz. Sborník z konference je ke stažení zde.

 

Přednáška Živé pochodně, následovníci Jana Palacha

 

Dne 26. března 2014 připravilo Občanské sdružení PANT pro ostravské gymnaziální studenty projekci dokumentárního snímku Jan Zajíc - pochodeň č. 2, která byla spojená s přednáškou historika Petra Blažka a prohlídkou výstavy Příběh Jana Zajíce. Podrobnosti o této akci si můžete přečíst tady.

 

Studentská konference Češi v exilu

 

Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Gymnáziem Olgy Havlové pořádá již IX. ročník středoškolské studentské konference v Ostravě. Koná v rámci projektu Moderní dějiny do škol, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR a bude tematicky zaměřena na exil v dějinách Československa. Podrobnosti o chystané konferenci najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Minikonference a vernisáž výstavy o T. Baťovi

 

Ve čtvrtek 20. března 2014 se ve zlínské Baťově vile konala studentská minikonference a vernisáž nové putovní výstavy pro školy nazvané Tomáš Baťa – československý selfmademan. Akci pořádalo Občanské sdružení PANT v rámci projektu Moderní dějiny do škol. Tématem celodenní akce byla osobnost zlínského podnikatele Tomáše Bati. Více informací zde.

 

Studentská konference Češi v exilu

 

Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Gymnáziem Olgy Havlové pořádá ve dnech 2. a 3. dubna 2014 již IX. ročník středoškolské studentské konference v Ostravě. Koná v rámci projektu Moderní dějiny do škol, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR a bude tematicky zaměřena na exil v dějinách moderního Československa. Program konference najdete zde.

 

Studentská minikonference o Janu Zajícovi

 

Minikonference u příležitosti vernisáže výstavy o Janu Zajícovi se na šumperském gymnáziu uskutečnila ve čtvrtek 27. února 2014. Účastnilo se jí více než 40 studentů nejen z hostitelské školy, ale i z šumperské průmyslovky - tedy školy, kterou Jan kdysi studoval. Vrcholem čtvrtečního programu se pak stala bezesporu vernisáž výstavy ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Další informace zde.

 

Vernisáž výstavy o Janu Zajícovi

 

Vernisáž zbrusu nové putovní výstavy Občanského sdružení PANT a Gymnázia v Šumperku o Janu Zajícovi se odehrála v pondělí 24. února 2014 na krásném a reprezentativním místě. V rámci mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel byla výstava veřejnosti poprvé předvedena ve starobylých prostorách Galerie UK v Karolinu. Celý článek najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz

 

Studentská minikonference Češi, Němci a Brňané

 

Ve čtvrtek 9. ledna 2014 se na Gymnáziu Slovanské náměstí v Brně uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT "Moderní dějiny do škol" studentská minikonference o příčinách, průběhu a tragických důsledcích poválečného vyhnání německých obyvatel z Brna. Celý článek najdete zde.

 

VI. ročník konference I mlčení je lež

 

Tradiční konference Občanského sdružení PANT se konala po roce opět v Ostravě. Ve dnech 12. - 13. 12. 2013 se jí zúčastnila více než stovka učitelů dějepisu. Během I. konferenčního dne vystoupili v rámci Festivalu výukových projektů zástupci tuzemských vzdělávacích institucí a organizací, kteří představili výsledky své práce za letošní rok a konkrétní metodické materiály. II. den byl věnován praktickým ukázkám možností interpretace historických pramenů ve školní praxi. Podrobnosti o příspěvcích, které zazněly, najdete zde.

 

Příběhy 20. století - vyhlášení výsledků

 

Známe vítěze soutěže Příběhy 20. století. V úterý 10. prosince 2013 bylo v Národním památníku na Vítkově oceněno deset příběhů ze šesti set přihlášených a téměř dvou set odevzdaných. Příběhy 20. století, které zorganizovala občanská sdružení Post Bellum a PANT, se tak staly největší dokumentaristickou soutěží v ČR. Více o oceněných pracích na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Metodické semináře PANTu v roce 2013

 

Občanské sdružení PANT uspořádalo v průběhu podzimu 2013 dalších osm metodických seminářů pro pedagogy v rámci projektu Moderní dějiny do škol. Prostřídalo se v nich celkem šest lektorů - Viliam Kratochvíl, Milan Hes, Jiří Hruška, Marcel Mahdal, Jiří Sovadina a Petr Šimíček. O semináře byl opravdu velký zájem, zúčastnilo se jich 181 učitelů dějepisu ZŠ i SŠ. Další podrobnosti si můžete přečíst na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Studentská minikonference Odkaz Pavla Tigrida dnešku

 

Ve čtvrtek 21. listopadu 2013 se na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT Moderní dějiny do škol studentská minikonference zaměřená na jednu z největších osobností československého exilu Pavla Tigrida. Svou novou knihu o něm zde představil spisovatel Pavel Kosatík. Podrobnosti a fotografie najdete zde.

 

Studentská minikonference v Třeboni

 

Ve čtvrtek 31. října 2013 se na třeboňském gymnáziu uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT Moderní dějiny do škol studentská minikonference zaměřená na kořeny či podoby antisemitismu a osudy Židů za II. světové války. Podrobnosti najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Podzimní vzdělávací semináře PANTu

 

V rámci projektu Moderní dějiny do škol přichází Občanské sdružení PANT s volným pokračováním vzdělávacích seminářů, které proběhly na podzim loňského roku. Tématem budou Inovativní metody v dějepisné praxi a jejich aplikace v rámci učiva dějin 20. století. Seminář vychází z konkrétních požadavků pedagogů vzešlých z vyhodnocení pilotáže úvodních vzdělávacích akcí projektu Moderní dějiny do škol. Termíny, místa setkání s našimi lektory a přihlášky najdete na portálu Moderní dějiny.cz.

 

Příběhy 20. století již přilákaly skoro 300 reportérů

 

Organizátory soutěže Post Bellum a Občanské sdružení PANT příjemně překvapil zájem veřejnosti o první ročník dokumentaristické soutěže Příběhy 20. století. Přes léto se registrovaly skoro tři stovky lidí ze všech krajů ČR a další zájemci se mohou přihlásit do 1. listopadu 2013. Přečtěte si celou tiskovou zprávu zde.

 

Termíny putovní výstavy Berlínská zeď

 

Výstava Berlínská zeď vznikla v rámci projektu Moderní dějiny do škol, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Termíny putování výstavy ve školním roce 2013/2014 naleznete zde.

 

Termíny výstavy o Pavlu Tigridovi 

 

Občanské sdružení PANT připravilo v rámci projektu Moderní dějiny do škol pro nadcházející školní rok několik putovních výstav. Termíny a místa expozice o životě a díle Pavla Tigrida najdete zde.

 

Pamětníci vzpomínají na protesty proti měnové reformě

 

Přepis vzpomínek Evy Vítové a Richarda Smoly, které zazněly na studentské minikonferenci „Neklidná Plzeň" v červnu 2013 najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Vzpomínky na normalizaci

 

Přinášíme vám rozhovor s Danou Němcovou a Petrem Placákem. Jedná se o přepis besedy, která byla součástí studentské minikonference v listopadu 2012. Tématem rozhovoru byly vzpomínky na školní léta a život v časech normalizace. Debatu moderoval Josef Märc. Celý rozhovor naleznete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Uvedení výstavy k 80. výročí narození Olgy Havlové

 

Občanské sdružení PANT a Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě pořádají neformální zahájení výstavy Olga Havlová ve vzpomínkách přátel a fotografiích Bohdana Holomíčka. Vernisáž se uskuteční v rámci pražského hudebního festivalu United Islands České spořítelny v pátek 21. června 2013 ve 13 hodin na Ladronce. Další informace najdete v tiskové zprávě.

 

Soutěž Příběhy 20. století

 

Občanské sdružení PANT a Post Bellum vyhlašují soutěž Příběhy 20. století, která je pro žáky a studenty škol mimo Prahu realizována v rámci projektu Moderní dějiny do škol, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Více informací najdete v tiskové zprávě.

 

Studentská minikonference Neklidná Plzeň 1953

 

Ve čtvrtek 30. května 2013 se v rámci projektu Občanského sdružení PANT Moderní dějiny do škol uskutečnila další studentská minikonference, tentokrát na plzeňském gymnáziu na Mikulášském náměstí, a to o průběhu i důsledcích měnové reformy v roce 1953 a plzeňských protirežimních protestech. Podrobnosti najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Film a dějiny - příště možná u vás

 

Je to právě rok, co jsme zahájili projekt Film a dějiny, tedy cyklus komentovaných projekcí filmů s historickou tematikou, které v běžných kinech a komerční distribuci nacházíte velmi obtížně či vůbec. Filmová setkání byla určena žákům ZŠ a SŠ z celé republiky (mimo Prahu) a měla mimořádný ohlas. Více informací o jedné z klíčových aktivit projektu Moderní dějiny do škol a také o možnosti uspořádat takovou projekci pro své žáky najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

  

VIII. ročník studentské konference v Ostravě

 

Pod názvem "Vyhnání – vysídlení – odsun?" se na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě konal ve dnech 26.-27. února již VIII. ročník tradiční studentské středoškolské konference. Akce byla součástí projektu Moderní dějiny do škol, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Podrobnosti najdete v článku na portálu Moderní dějiny.cz. Sborník, který obdrželi účastníci konference, je ke stažení zde.

 

Studentská konference Vyhnání – vysídlení – odsun?

 

Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Gymnáziem Olgy Havlové pořádá již VIII. ročník středoškolské studentské konference v Ostravě opět v rámci projektu Moderní dějiny do škol. Letošní ročník bude zaměřen na dramatické události odsunu německého obyvatelstva z Československa v roce 1945, jeho příčiny, průběh a tragické důsledky. Celý program a pozvánku najdete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Studentská minikonference v Ostrově nad Ohří

 

Na gymnáziu v Ostrově nad Ohří se ve čtvrtek 28. února 2013 uskutečnila třetí studentská minikonference uspořádaná v rámci projektu Moderní dějiny do škol, podpořeného OPVK ESF. Jejím tématem byla historie železné opony, komunistických pracovních táborů 50. let na Jáchymovsku a osudy politických vězňů. Další informace si můžete přečíst na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Metodické semináře vzbudily nebývalý zájem učitelů

 

Občanské sdružení PANT uspořádalo v průběhu listopadu v rámci projektu Moderní dějiny do škol další metodické semináře pro pedagogy. Tři z nich vedl inovativní slovenský didaktik, autor moderních učebnic Viliam Kratochvíl, který představil multiperspektivní model výuky a invenční práci s prameny. O seminář projevili učitelé opravdu velký zájem a odcházeli z něj podle zpětných dotazníků velice spokojeni. Podrobnosti naleznete na portálu Moderní dějiny.cz.

 

Studentská minikonference v Chomutově

 

Na chomutovském gymnáziu se ve čtvrtek 15. listopadu 2012 uskutečnila druhá studentská minikonference uspořádaná v rámci projektu Moderní dějiny do škol, podpořeného OPVK ESF. Tématem této minikonference byly osudy undergroundové komunity v Chomutově a na Nové Vísce v době normalizace.Více informací naleznete zde.

 

Metodický seminář v Chomutově

 

V prostorách chomutovského gymnázia se 15. listopadu 2012 uskutečnil další ze seminářů pro učitele z tříletého grantového projektu OP VK „Moderní dějiny do škol", který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Byl zaměřen na praktické metody ve výuce moderních dějin a práci s pamětníkem v hodinách dějepisu. Více informací najdete na portálu Moderní dějiny.cz.

 

Metodický seminář v Olomouci

 

Občanské sdružení PANT uspořádalo ve čtvrtek 8. listopadu  2012 v Olomouci metodický seminář pro učitele. Lektoři - redaktoři portálu Moderní dějiny.cz prezentovali moderní metodické postupy, konkrétní výukové materiály a příklady práce s jednotlivými typy pramenů. Podrobnosti o tomto semináři naleznete zde.

 

Studentská minikonference Šafrán

 

Osobnosti neoficiálního folkového sdružení ze 70. let Šafrán se sejšly v rámci projektu Občanského sdružení PANT Moderní dějiny do škol v Uherském Hradišti. Ve čtvrtek 1. listopadu 2012 od 9.30 h se zdejším gymnáziu  uskutečnila studentská minikonference Šafrán. Podrobnosti a fotografie najdete zde.
 

Školy získají příspěvek na mzdy účastníků vzdělávacích seminářů

 

Pro všechny učitele a pracovníky škol, zájemce o vzdělávací aktivity projektu „Moderní dějiny do škol“, máme velice důležitou informaci – školy za účastníka vzdělávacích seminářů Občanského sdružení PANT získají finanční náhradu. Čtěte dále!

 

Vzdělávací semináře: Chomutov, Jihlava, Zlín, Ostrava a Šumperk

 

Občanské sdružení PANT a redakce portálu Moderní dějiny.cz si Vás či Vaše kolegy dovolují pozvat na další vzdělávací semináře pro pedagogy, které jsou součástí projektu Moderní dějiny do škol. Tyto semináře, akreditované MŠMT, budou věnovány ukázkám moderních metodických postupů a práci s textovými či ikonickými prameny, stejně jako způsobům využití svědectví pamětníků ve výuce dějepisu. Podrobnosti a přihlášky na portále Moderní dějiny.cz.

 

Nabízíme vaší škole výstavu o Pavlu Tigridovi

 

Máte zájem seznámit své žáky a studenty s osobností Pavla Tigrida, významného představitele československého exilu, zakladatele Rádia Svobodná Evropa a vydavatele časopisu Svědectví? Nabízíme vaší škole zapůjčení putovní výstavy Pavel Tigrid – slovy proti totalitám. Tato výstava vznikla v rámci projektu Občanského sdružení PANT Moderní dějiny do škol. Podrobnosti naleznete na vzdělávacím portálu Moderní dějiny.cz.

 

Seminář Občanského sdružení PANT v Olomouci

 

Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum Nový Jičín ve spolupráci s Občanským sdružením PANT pořádá ve čtvrtek 8. listopadu  2012 v Olomouci metodický seminář "I mlčení je lež aneb jak učit o době komunismu". Lektory budou redaktoři vzdělávacího portálu Moderní dějiny.cz. Budeme prezentovat moderní metodické postupy, konkrétní materiály a příklady práce s jednotlivými typy pramenů k tomuto dějinnému období. Přihlásit se můžete zde.

 

Studentské konference - manuál pro organizátory

 

Studentské historické konference nejsou v českém středoškolském prostředí zcela obvyklou vzdělávací metodou. Proto nabízíme praktický manuál pro jejich organizátory (učitele), který objasní jejich smysl, cíle, strukturu, specifika a bude praktickým pomocníkem pro jejich organizování na dalších školách. Celá příručka je ke stažení na portálu Moderní dějiny.cz.

 

Motivační semináře - Valašské Meziříčí a Pardubice

 

Ve čtvrtek 24. května a v pátek 25. května 2012 se ve Valašském Meziříčí a následně v Pardubicích uskutečnily v rámci tříletého grantového projektu z OP VK „Moderní dějiny do škol" další motivační semináře.  Podrobnosti naleznete na portálu Moderní dějiny.cz

 

Motivační semináře projektu Moderní dějiny do škol

 

Ve čtvrtek 12. dubna v Jihlavě a následně v pátek 13. dubna 2012 v Brně se uskutečnily první motivační semináře zahajující vzdělávání učitelů v rámci tříletého grantového projektu z OP VK „Moderní dějiny do škol". Vysoká účast a zájem učitelů nás příjemně překvapily a potvrdily, že nabídka vzdělávacích aktivit našeho projektu učitele opravdu zaujala a otevřela prostor pro tříletou spolupráci. Celý článek naleznete na portálu Moderní dějiny.cz.

 

Sedmý ročník středoškolské studentské konference

 

Pod názvem Druhá kultura v Československu se na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě konala ve dnech 29. února a 1. března 2012 již tradiční studentská konference. Letos probíhala v rámci projektu Moderní dějiny do škol, podpořeného prostředky Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Evropského sociálního fondu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky...  více na portálu Moderní dějiny.cz

 

 Projekt Moderní dějiny do škol pro celou ČR

 

Občanskému sdružení PANT byl schválen tříletý grantový projekt z OP VK „Moderní dějiny do škol". Je zaměřen na pracovníky škol a školských zařízení celé ČR (mimo Prahu) a jeho náplní budou moderní formy výuky historie 20. století. Nepochybně zde najdou inspiraci rovněž učitelé dalších společenskovědních předmětů... více na portálu Moderní dějny.cz