Cena Jaromíra Šavrdy

 

Cenu Jaromíra Šavrdy získal v roce 2015 spisovatel Ivan Binar

 

Občanské sdružení PANT udělilo v pondělí 14. prosince 2015 již poosmé Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Letošním laureátem se stal spisovatel, signatář Charty 77 a dlouholetý redaktor Svobodné Evropy Ivan Binar. Slavnostní předání ceny se odehrálo  v knihovně samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti. Více...

 

Vilém Prečan laureátem Ceny Jaromíra Šavrdy

 

V knihovně samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti byla 12. prosince 2014 posedmé předána Cena Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě, letošním laureátem je prof. Vilém Prečan. Převzal ji z rukou členů výboru ceny, který tvoří Dana Němcová, Jiří Gruntorád, Tomáš Hradílek, Václav Malý, Ilona Rozehnalová a Petr Pánek. Celý článek najdete na portálu Moderní dějiny.

 

Občanské sdružení PANT uděluje u příležitosti Dne lidských práv Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Ocenění připomíná komunistickým režimem těžce zkoušeného spisovatele J. Šavrdu a je určeno těm, kteří se aktivně snaží šířit pravdu o časech  komunistického Československa. 

Členy výboru, který cenu uděluje, jsou předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek a signatáři Charty 77 a blízcí kolegové Jaromíra Šavrdy Dana Němcová, Tomáš Hradílek, Václav Malý a Jiří Gruntorád.

 Cenu předali Antonínu Huvarovi paní Dolores Šavrdová, předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek (uprostřed) a člen výboru, který cenu uděluje, signatř Charty 77 a rodiinný přítel Tomáš Hradílek.

 
Prvním laureátem Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě se 10. prosince 2008 stal Páter Antonín Huvar. Cenu převzal z rukou manželky zesnulého spisovatele Dolores Šavrdové exkluzivní host konfenrence I mlčení je lež. Jeho příspěvek si můžete přečíst ZDE.
 
Druhou nositelkou Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě se 10. prosince 2009 stala Eva Vláhová, předsedkyně občanského sdružení Dcery 50. let
 
Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o toalitě za rok 2010 získal Václav Havel. Cena byla výjimečně předána 30. listopadu 2010 v knihovně Libri prohibiti v Praze.

Cenu Jaromíra za svědectví o totalitě za rok 2011 získal František Zahrádka. Byla mu předána 25. listopadu 2011 v knihovně Libri prohibiti v Praze.
 
Laureátem pátého ročníku se stal herec, moderátor a publicista Luděk Eliáš. Cenu Jaromíra Šavrdy převzal na slavnostním večeru v knihovně Libri prohibiti ve čtvrtek 29. listopadu 2012.
 
V roce 2013 byla oceněna Emílie Machálková, žena, která podává svědectví o romském holocaustu.
 
Jaromír Šavrda se narodil v roce 1933 v Ostravě. V roce 1957 promoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, obor česká literatura. Živil se jako knihovník, středoškolský profesor, v letech 1968 a 1969 jako novinář v ostravském deníku Nová svoboda. Do KSČ vstoupil v létě 1968, v roce 1970 byl vyloučen. Stejně tak byl dříve propuštěn z Nové svobody. Od roku 1972 už může pracovat jen jako skladník. Před promocí je vyhozen ze studií práv na Univerzitě Karlově. Onemocnění ledvin zapříčiní, že je od roku 1975 v plném invalidním důchodu. Mezi nejznámější Šavrdovy práce patří romány Kniha královrahů a Přechodné adresy. Z vězeňského prostředí pochází básnická sbírka Cestovní deník.
 
V roce 1988 rozesílá přátelům svérázné PF:
 
Ač z toho budou jistě vzteklí
Hlásím všem složkám StB
Za to co let jsem prožil v pekle
Už brzy půjdu do nebe…
 
Konce roku 1988 se Jaromír Šavrda už nedožil. Zemřel 8. května 1988. 

Přečtěte si také zamyšlení nad smrtí a odkazem Jaromíra Šavrdy, jehož autorem je novinář a signatář Charty 77 Jan Král.