Abeceda komunistických zločinů

Abeceda komunistických zločinů je multimediální projekt Občanského sdružení PANT, na kterém se podíleli renomovaní autoři i odborníci. V celkem šestadvaceti dílech řazených podle abecedního klíče přináší příběhy konkrétních lidí, kterým komunisté výrazně zasáhli do života. Projekt znají čteníři MF DNES, návštěvníci portálu iDNES nebo diváci České televize a televize Z1 a dočkal se také knižní podoby.

Projekt je společným počinem Občanského sdružení PANT, společnosti MAFRA, která provozuje MF DNES a iDNES.cz, a Ústavu pro studium totalitních režimů.

Konkrétní abecední hesla - C jako cenzura, D jako disident a další - autoři přibližují prostřednictvím zpovědí lidí, do jejichž životů komunisté těžce zasáhli. Spuštění seriálu připadlo na 10. prosinec 2008, tedy den, kdy si svět připomněl 60. výročí schválení Všeobecné deklarace lidských práv.

Projekt se stal vskutku multimediálním. Unikátní dokumentární cyklus bylo možné sledovat v MF DNES, kde bylo konrétní abecední heslo spojené s příběhem prezentováno vždy v sobotním vydání, na portálu iDNES.cz a do svého vysílání zařadila cyklus také zpravodajská stanice Z1 i Česká televize. V roce 2010 se dočkal knižní podoby.

Důležitým rozměrem celého projektu je také jeho edukativní hodnota. V rámci portálu moderní-dějiny.cz mohou učitelé získat unikátní materiály vhodné pro výuku související s konkrétním příběhem a obdobím, jimž se dokument věnuje. Jak je například možné pracovat ve školách s projektem Abeceda komunistických zločinů se podívejte ZDE.

 

Březen 2010: Projekt Abeceda komunismu vychází knižně!!!

 

Abeceda komunistických zločinů  

 

 Fotografie znělky projektu Abeceda komunistických zločinů.

 
 
Čtyřicet let komunistické totality se krutě podepsalo na osudech milionů lidí. Jedním z velkých paradoxů současnosti je skutečnost, že společnost nemá mnoho možností, jak se dozvědět pravdu o fungování tehdejšího režimu, o jeho obětech, o jeho metodách. V posledních letech sice především veřejnoprávní média tato témata otevírají a autoři se snaží prosadit i ucelené projektové cykly, ale toto velmi zásadní téma rozhodně nezaujímá na mediální a společenské scéně místo, které by si zasloužilo. Minulost, často značně temná, totiž stále silně ovlivňuje současnost.
 
Projekt, jehož ambicí je popsat na konkrétních příbězích metody komunistického režimu, jeho justice a především tajné policie, by měl nabídnout prostor pro lidi, kteří se chtějí o časech nedávno minulých něco dozvědět. Měl by pomoci otevřít témata, jež zatím zůstávají neznámá. Bude se ale věnovat i známým věcem, jen se pokusí nabídnout trochu jiný úhel pohledu. Projekt by měl ukázat pravdu těm, kteří nevěděli, a otevřít oči těm, kteří se před ní schovávají a nechtějí o ní slyšet. Ale také, a to je velmi důležité, dát prostor těm, o jejichž svědectví zatím nikdo nestál. Těm, kterým se zatím nikdo ani neomluvil a kteří nezřídka potkávají své trýznitele na ulici, v byznyse nebo dokonce v politice.
 
Některá média se tématům souvisejících s pátráním v komunistické minulosti věnují a například Česká televize nebo Český rozhlas v posledních letech představily několik zajímavých formátů. Dá-li se soudit podle ohlasu, našly si tyto projekty své posluchače a cení si jich i odborníci. Například tříletý dokumentární cyklus České televize Příběhy železné opony, resp. V zajetí železné opony, sleduje každý týden více než půl milionu diváků a získal nejvyšší profesní ocenění (výroční ceny Elsa a Trilobit).
Žádná mediální skupina ale nenabízí ucelený koncept, který by se prolínal všemi komunikačními prostředími. Tedy televizí, silným tištěným deníkem a internetovým serverem. Projekt, který nabízíme, by měl toto dokázat. Spolupráce se skupinou MAFRA a jejich mediálními produkty totiž toto propojení umožní.
 
Půlroční cyklus nabídl celkem šestadvacet příběhů a podle hodnocení společnosti MAFRA i renovaných kolegů z médií zaznamenal projekt nebývalý ohlas. Jednotlivé příběhy byly prezentovány v sobotním vydání MF DNES a v prostření portálu iDNES. Každý dokument shlédly desítky tisíc lidí, textovou část byla součástí vydání, jehož náklad přesahuje hranici tří set tisíc výtisků. Celý projekt se dočkal i knižní podoby.
 
Všechny dokumenty můžete zhlédnout ZDE